address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
8.00 - 16.00

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
8.00 - 16.00

shop_icon
10

Wraz z AKF "iks" zapraszamy do obejrzenia czterech wystaw fotografii w holu MDK oraz spotkania z ich twórcami - Moniką Rejek, Arturem Hrubeszem, Aleksandrą Radołowicz-Nieradzik i Wojciechem Bednarczukiem. Każda z wystaw będzie prezentowana przez dwa tygodnie (8-18.05, 22.05-01.06, 05-15.06 oraz 19-29.06). W dniu rozpoczęcia i zakończenia o godz. 18.00 będzie okazja spotkania z autorami.

 


Z fotografią mam do czynienia od dziecka. Swój pierwszy aparat, jeszcze na klisze fotograficzne dostałam w wieku 6/7 lat. Od zawsze lubiłam uwieczniać to, co ulotne, w moim odczuciu piękne, czy też po prostu ciekawe. Przez dłuższy czas szukałam swojej ścieżki, fotografowałam wszystko, co się tylko dało, m.in. ludzi, naturę, samochody, zwierzęta. Jednak dopiero w wieku 18 lat odkryłam swoją działkę w fotografii, mianowicie fotografię sportową. Co ciekawe zajęłam się nią przez to, że jedna z drużyn juniorskich futbolu amerykańskiego na tamten czas nie miała osoby, która by dokumentowała w postaci zdjęć, rozgrywki na szczeblu juniorskim. Z czasem byłam zapraszana jako fotograf na coraz więcej meczów. Cały czas zdobywam w ten sposób coraz to większe doświadczenie, uczę się na swoich błędach oraz szukam coraz to nowszych pomysłów na ujęcia. Oprócz futbolu amerykańskiego mam okazję fotografować kolarstwo w różnych postaciach, motoryzację szeroko pojętą, a w ostatnim czasie również sporty wodne. Od września 2021 roku jestem głównym fotografem w Studenckim Kole Naukowym "PolSl Racing", które specjalizuje się w budowie bolidów klasy Formuła Student. Dążę do ciągłego rozwoju i próbuję różnych metod, jak i stylów w fotografii.


Fotografia jest ze mną dosyć długo bo już ponad dziesięć lat, przez, które próbowałem różnorakich technik fotograficznych oraz szukałem tego co najbardziej chciałbym uwieczniać na migawce i kliszach moich aparatów. Właśnie w ostatnich latach usadowiłem się w fotografowaniu architektury oraz natury. Pierwsza tematyka pokazuje symetrię, minimalizm i regularność natomiast druga niepowtarzalność, tajemniczość czy zjawiskowość. Obie te dziedziny wymagają niezwykłej cierpliwości i dostrzeżenia najmniejszych szczegółów ważących o wyjątkowości kadru. Podobne skrajności dotyczą metody wykonywania przeze mnie zdjęć, gdyż zdjęcia tworzę aparatami analogowymi, jak i cyfrowymi, a także - o dziwo - puszkami, gdyż w ostatnim czasie zainteresowałem się solarigrafią - techniką, w której zdjęcie naświetla się nawet kilka miesięcy, rejestrując każdego dnia ścieżki słońca. Jestem otwarty na nowinki technologiczne pozwalające uzyskać coraz lepszą jakość zdjęć, nie mniej jednak uczę się także starej szkoły fotografii, poznając sekrety pracy w ciemni.


Różnorodność form życia, złożone relacje i niezwykłe przystosowania w przyrodzie zachwycały mnie od dzieciństwa, dlatego z biologią związałam swoje wykształcenie, pracę i hobby. Podczas studiów zainteresowałam się makrofotografią, która pozwoliła spojrzeć z innej perspektywy na otaczający mnie świat drobnych organizmów. Początkowo fotografia spełniała tylko funkcję dokumentacyjną, lecz z biegiem czasu zaczęłam szukać w niej czegoś więcej. W 2015 roku zostałam członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, organizacji która umożliwiła mi spotkania i wymianę doświadczeń z ludźmi dzielącymi moją pasję. Wędrując dróżkami i bezdrożami Mikołowa, w którym powstaje większość moich prac, szukam ciekawych tematów. Są nimi zazwyczaj istoty pospolite, niepozorne, które pojawiają się i znikają zgodnie z rytmami przyrody. Zbyt małe i żyjące zbyt krótko by je zdążyć zauważyć i zapamiętać. Fotografia to zmienia - zatrzymuje czas, skupia uwagę i pozwala dostrzec subtelne szczegóły. Jest odzwierciedleniem rzeczywistości, ale w każdym z powstających na matrycy obrazów oprócz uchwyconej cząstki przyrody zawarte jest moje o niej wyobrażenie. Wpisuję je poprzez wybranie kadru, uchwycenie odpowiedniego światła, dobór obiektywu i ustawień aparatu. Ukazując piękno przyrody, mam nadzieję, że dostrzegą je także inni.


Urodziłem się i mieszkam w Mikołowie. Od kilkunastu lat zajmuję się fotografią ślubną i komercyjną. Moją przygodę z fotografią rozpocząłem w czasie studiów, kiedy to uznałem, że praca inżyniera nie do końca pasuje do mojego charakteru. Przed rozpoczęciem przygody z fotografią, zajmowałem się rysowaniem i malarstwem. Jednak to fotografia okazała się moją prawdziwą pasją i zdecydowałem się na rozwijanie swoich umiejętności w tym kierunku. Moją pierwszą miłością były portrety, ale nie ludzi, tylko owadów. Z czasem zacząłem eksperymentować z różnymi rodzajami zdjęć. Fotografowałem ludzi, krajobrazy i przyrodę. Dziś krajobraz i zwierzęta są tylko dodatkiem. Obecnie pracuję na rzecz firm, tworząc dla nich sesje wizerunkowe i reklamowe. Fotografuję także śluby i zakochanych, starając się uchwycić ich szczególne chwile i emocje. Nie ograniczam się do jednego rodzaju fotografii, staram się rozwijać swoje umiejętności we wszystkich jej dziedzinach. Moja praca polega na uchwyceniu piękna i emocji, które towarzyszą zarówno ludziom, jak i otaczającemu nas światu. Staram się wykorzystać każdą okazję, aby zrobić coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Moje zdjęcia są pełne detali i emocji, które ukazują piękno życia. Fotografia to dla mnie nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. Jest to sposób na życie, który pozwala mi wyrażać siebie i udowadniać światu, jak piękny jest. Zawsze szukam nowych wyzwań i sposobów na udoskonalenie swoich umiejętności fotograficznych.