address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
---

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
---

shop_icon
10

6 października Miejski Dom Kultury w Mikołowie wypełnią portugalskie rytmy fado. O godz. 18.00 zapraszamy na koncert znakomitej wokalistki Kingi Rataj. Jest on częścią projektu "Mikołowskie Dni Muzyki - muzyka w dzielnicach" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023. Bezpłatne wejściówki można odbierać w MDK od 4 września.

Kinga Rataj często powtarza, że śpiew był w niej od zawsze, odkąd tylko pamięta, a inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku. Laureatka Festiwalu Twórczości Marka Grechuty KOROWÓD, dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie "Śpiewać każdy może" w krakowskiej Rotundzie. Przełomem stał się rok 2006 w którym zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42.Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tangiem i flamenco.

Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce. Występowała na Międzynarodowym Festiwalu Ballady Europy w Niepołomicach, Festiwalu "Etniczne Inspiracje" w Warszawie, X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana, Festiwalu Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie i wielu innych. Koncertuje od klubów muzycznych, domów kultury po duże sale koncertowe. Miarą sukcesu Kingi Rataj jest fakt, że zawsze powraca ze swoim koncertem w te same miejsca. Zainicjowała powstanie pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Fado w Grudziądzu, na którym wielokrotnie występowała. Swoim zamiłowaniem do fado podzieliła się również w VIII edycji programu Must Be The Music gdzie wykonaniem As Meninas Dos Meus Olhos oczarowała zarówno jurorów jak i publiczność.

W fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że uważana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom fado na półwyspie iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status "wideo tygodnia" na Portal do Fado - jednym z najważniejszych portali Fado w Portugalii. Została zaproszona do współpracy z Silesian Tango Quintet, z którym śpiewa tanga wielkiego Astora Piazzolli.