address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
---

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
---

shop_icon
10

W ramach akcji "KULTURA NA WYJEŹDZIE" organizujemy wyjazdy na spektakle, koncerty i wystawy w różnych polskich miastach. Po świetnie przyjętym wyjeździe do Warszawy tym razem zapraszamy do Bielska-Białej, gdzie w Teatrze Polskim obejrzymy 25 lutego spektakl muzyczny z songami Agnieszki Osieckiej "Sztukmistrz z miasta Lublina" (z udziałem m.in. Anny Guzik).

PROGRAM WYJAZDU:

Wyjazd o godz. 15.00, po przyjeździe do Bielska około półtorej godziny czasu wolnego przy Rynku. Spektakl rozpoczyna się o godz. 18.00 i trwa 3 godziny. Mamy zagwarantowane najlepsze miejsca! Powrót do Mikołowa ok. godz. 22.30.

Koszt wyjazdu to 165 zł (155 zł dla seniorów powyżej 60. roku życia). Cena obejmuje bilet do teatru, przejazd autokarem oraz ubezpieczenie. BRAK WOLNYCH MIEJSC!

OPIS SPEKTAKLU:

Tytułowy sztukmistrz - Jasza Mazur to mistrz iluzji. Sztukmistrz, czyli magik, czyli artysta, czyli człowiek, któremu wszystkiego jest mało… któremu wszystko wolno? Niepokorny i niespokojny, niełatwo się z nim utożsamić. "Sztukmistrz z miasta Lublina" jest firmowany takimi nazwiskami jak Agnieszka Osiecka, Zygmunt Konieczny, Michał Komar i Jan Szurmiej, którzy na bazie powieści noblisty Isaaca Bashevisa Singera stworzyli magiczną muzyczną opowieść.

Od kilkudziesięciu lat obecna w repertuarach teatrów i latami pozostająca na afiszach przenosi w świat magii, tej wyczarowywanej przez sztukmistrza Jaszę, ale i jeszcze innej - zanurzonej w świecie chasydów, żydowskiej kultury i obrzędowości - specyficznym, hermetycznym, wymagającym. Bo wierność tradycji buduje naszą tożsamość, pamięć zbiorową, scala, ale też ogranicza, zawęża horyzonty, prowadzi do wyobcowania, życia w bańkach, by wreszcie, niepostrzeżenie zamieniać się w potwory ekstremizmów.
Balansując na krawędzi: życia, moralności, kultur, religii, sztukmistrz szuka wolności i jakoś wciąż się od niej oddala. Mierzy się – jak my - z pełną dylematów rzeczywistością. I nieustająco – jak my - pyta "kim jestem?"

Spektakl powstał na motywach powieści "Sztukmistrz z Lublina" Isaaca Bashevisa Singera w przekładzie Krystyny Szerer.

Reżyseria: Witold Mazurkiewicz

Muzyka: Zygmunt Konieczny

Libretto: Michał Komar, Jan Szurmiej

Songi: Agnieszka Osiecka

Scenografia i plakat / multimedia / kostiumy: Damian Styrna / Eliasz Styrna / Iga Sylwestrzak

Choreografia: Jakub Lewandowski

Premiera: 8.10.2022

Zdjęcia ze spektaklu: Dorota Koperska i Mikołaj Marciniak (za stroną Teatru)