address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
---

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
---

shop_icon
10

To już nasza trzecia propozycja w ramach akcji "KULTURA NA WYJEŹDZIE". Tym razem w sobotę, 20 maja, zapraszamy do Teatru Capitol we Wrocławiu, gdzie obejrzymy musical "Mistrz i Małgorzata" na podstawie kultowej powieści Michaiła Bułhakowa w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Na wrocławskiej scenie ten spektakl grany jest od 10 lat przy zawsze pełnej widowni. Za rekomendację niech wystarczy fakt, że bilety na pokazy w dniach 19-21 maja wyprzedały się w ciągu jednego dnia! Nam udało się zarezerwować 40 biletów na balkonie, skąd doskonale widać inscenizacyjny rozmach i bogactwo energetycznej choreografii.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku powyżej 16. roku życia.

PROGRAM WYJAZDU:

Wyjazd z parkingu przy mikołowskim Ratuszu o godz. 12.00, po przyjeździe do Wrocławia około 3,5 godziny czasu wolnego - okazja do spaceru, zjedzenia posiłku lub zwiedzenia urokliwej stolicy Dolnego Śląska. Spektakl rozpoczyna się o godz. 19.00 i trwa niespełna 3,5 godziny (w tym jedna przerwa). Powrót do Mikołowa ok. godz. 01.30.

Koszt wyjazdu to 220 zł (200 zł dla seniorów powyżej 60. roku życia). Cena obejmuje bilet do teatru, przejazd autokarem oraz ubezpieczenie. Zapisy w Dziale Organizacji Imprez MDK (tel. 32 226 21 47 w. 46) i wpłaty przyjmujemy tylko do 14 kwietnia!

FRAGMENTY RECENZJI:

Spektakl to majstersztyk! (Gazeta Wyborcza Wrocław, Magda Piekarska).

Zalet musicalu "Mistrz i Małgorzata", otwierającego wystawnie wrocławski Teatr Muzyczny Capitol po wielkiej przebudowie, nie sposób wyliczyć (Polska The Times Gazeta Wrocławska, Małgorzata Matuszewska).

Warto wybrać się na ten spektakl, by przypomnieć sobie, jak powinien wyglądać dobry musical (Wroclaw.pl, Agnieszka Kołodyńska).

To spektakl, w którym chyba każdy wielbiciel powieści Bułhakowa znajdzie motyw, za który pokochał książkę, adaptacja muzycznie fascynująca i w poszczególnych scenach błyskotliwa (Nowa Siła Krytyczna, Agnieszka Serlikowska).

Spektakl w Capitolu godzi jakość komercyjną i artystyczną: można się na nim nieźle bawić i porozmyślać (Teatralny.pl, Jolanta Kowalska).

Monumentalne widowisko, które walory literackiego pierwowzoru wynosi na piedestał (Dziennik Teatralny, Karolina Augustyniak).

OPIS SPEKTAKLU:

Ci, którzy znają powieść Bułhakowa, pamiętają klucz, który na samym początku lektury czytelnik dostaje do rąk. Cytat z „Fausta” Goethego, pytanie do Mefista i jego odpowiedź: – Kimże w końcu jesteś? – Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro.

Akcja „Mistrza i Małgorzaty” zaczyna się w moskiewskim parku, na Patriarszych Prudach. Przypadkowo spotkany przez dwóch literatów cudzoziemiec okazuje się Szatanem we własnej osobie – dla jego rozmówców ta krótka znajomość będzie doświadczeniem tyleż nierealnym, co dotkliwie bolesnym. Nie minie też wiele czasu, a w zmęczonej, otępiałej komunistycznej Moskwie za sprawą wysłanników piekła zapanuje „kompletny zamęt”. Bywają widać epoki, kiedy przybyły na ziemię diabeł jawi się jedynym sprawiedliwym.

Szatan w Moskwie podstawi ludziom lustro, w którym będą mogli się przejrzeć, obnaży bez litości ich najgorsze przywary: chciwość, pychę, żądzę władzy, fałsz i zdradę, ale też przypomni, że istnieje siła potężniejsza od zła i nienawiści – prawdziwa, wierna, wieczna miłość. Taka miłość, która czyni ludzi zdolnymi do wyrzeczeń, szaleństwa w imię uczucia, odwagi wbrew wszystkiemu, taka, która połączyła Małgorzatę i Mistrza.

W drodze przez sowiecką Moskwę i Jerozolimę sprzed dwóch tysięcy lat towarzyszy scenicznym postaciom Kobieta, tajemnicza narratorka, nieobojętny świadek, a może sprawczyni zdarzeń. Niech pozostanie dla widzów zagadką w stylu Bułhakowa, jak odrealniona przez niego topografia miasta, znaczące imiona i nazwiska, przeplatające się epoki.

Reżyseria, tłumaczenie i adaptacja: Wojciech Kościelniak

Teksty piosenek: Rafał Dziwisz

Muzyka i kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek

Scenografia i wizualizacje: Damian Styrna

Kostiumy: Bożena Ślaga

Choreografia: Jarosław Staniek

Zdjęcia ze spektaklu - Łukasz Giza (za stroną Teatru)