address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
---

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
---

shop_icon
10

Nie zawsze możemy zaprosić wielkich artystów do Mikołowa, ale zawsze możemy pomóc Wam się z nimi spotkać. By umożliwić udział w najlepszych wydarzeniach kulturalnych MDK w Mikołowie rozpoczyna akcję "KULTURA NA WYJEŹDZIE". Będziemy organizować wyjazdy na spektakle, koncerty i wystawy w różnych polskich miastach.

Nasza pierwsza propozycja to brawurowy spektakl "Baron Münchhausen dla dorosłych" w Teatrze Narodowym w Warszawie 22 października (sobota). W głównych rolach zobaczymy m.in. Jana Englerta, Ewę Wiśniewską oraz Ireneusza Czopa.

PROGRAM WYJAZDU:

Wyjazd z parkingu przy Ratuszu w sobotę, 22 października 2022 r., o godz. 11.00. Po przyjeździe do Warszawy będzie ok. 3 godzin czasu wolnego w ścisłym centrum miasta. Spektakl, grany na Scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego, rozpoczyna się o godz. 19.30 i trwa 2 godziny. Mamy zagwarantowane najlepsze miejsca! Powrót do Mikołowa ok. godz. 2.00.

Koszt wyjazdu to 280 zł (z biletem normalnym) oraz 230 zł (z biletem ulgowym, dostępnym dla uczniów, studentów do 26. roku życia, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów, osób powyżej 65. roku życia). Cena obejmuje bilet do teatru, przejazd autokarem oraz ubezpieczenie. Wyżywienie we własnym zakresie. 

BRAK WOLNYCH MIEJSC (możliwość zapisu na listę rezerwową). Przy zapisie wymagana wpłata zaliczki wysokości 50% ceny (drugą połowę kwoty wpłacamy do 22 września).

RECENZJE SPEKTAKLU:

"To śliczne przedstawienie jest jak plaster kojący rozdarte serce, duszę i umysł. O wariactwie i normalności, o wolności i zamordyzmie, o maskach, jakie zdarza nam się nosić i skutkach ich zdjęcia, wreszcie (chyba najbardziej) – o miłości do teatru i wierze weń – cokolwiek to dziś znaczy. Rzecz cudownie zabawna, ironiczna i autoironiczna, a momentami – tak po ludzku wzruszająca. Wspaniałe role Jana Englerta i Ewy Wiśniewskiej" (Rafał Turowski, rafalturow.ski).

"Baron Münchhausen dla dorosłych to kawał dobrego teatru. Zamiast banalnej farsowej historii mamy dobrze wymyśloną sztukę zahaczoną w historii, a zamiast aktorów-celebrytów mamy aktorów"(Jakub Panek, wp.pl).

"Wspaniała sztuka Macieja Wojtyszki, pełna odniesień do literatury i filozofii, wciąga w wir walki bezwzględnej władzy ze wszystkimi, którzy nie pasują do jej wyobrażenia o porządku" (Tomasz Miłkowski, „Przegląd”).

OPIS:

Baron Münchhausen istniał naprawdę. Żył w XVIII wieku, wiódł żywot awanturnika, miał żonę Jakobinę, brał udział w wojnach rosyjsko-tureckich i nade wszystko kochał opowieści. W towarzystwie przyjaciół snuł niestworzone historie o swoich wyczynach wojennych, polowaniach czy dalekich wyprawach. Zaczęły one krążyć po całych Niemczech, przeradzać się w pogłoski, a te z kolei – w legendy, do których dopisywano własne wątki. Wkrótce niemal każdy chociaż raz usłyszał o strzelaniu do jelenia pestkami wiśni, podróży na księżyc czy też wystrzeleniu się z armaty. Sława barona stała się jednak kłopotliwa, gdy opowieści te ukazały się drukiem. Nie wydał ich oczywiście sam zainteresowany. Münchhausen z niewinnego fantasty stał się symbolem łgarza i megalomana.

Maciej Wojtyszko w swoim dramacie "Baron Münchhausen dla dorosłych" zmierzył się z tym symbolem bajecznej mistyfikacji.

O tytułowym bohaterze Maciej Wojtyszko mówi: To „człowiek teatru, egocentryk, marzyciel, performer, filozof i obrońca prawdy. Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. Baron najważniejsze przygody życia ma już za sobą, jednak jeszcze się nie poddaje. Nadal za pomocą dalekowzrocznego kłamstwa brawurowo docieka prawdy. Prowadzi grę, zarówno z własną legendą, jak i ze światem. Powoli odchodzi, ale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

INFORMACJE:

Scenariusz i reżyseria: Maciej Wojtyszko

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Występują: Jan Englert, Ewa Wiśniewska, Patrycja Soliman, Hubert Paszkiewicz, Grzegorz Kwiecień, Ireneusz Czop

Data premiery: 5 marca 2022

Informacje, opis, grafika na plakacie, fragmenty recenzji
i zdjęcia ze spektaklu autorstwa Krzysztofa Bielińskiego za stroną www.narodowy.pl