address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
8.00 - 16.00

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
8.00 - 16.00

shop_icon
10

Do 31 maja zapraszamy do Galerii MDK na wystawę "Połączenia" Klubu Twórców Sztuki "Paleta", działającego przy Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Oskard". Wernisaż wystawy odbył się 22 kwietnia.

"Paleta" – Klub Twórców Nieprofesjonalistów powstał w 2000 roku z inicjatywy Haliny Stanickiej. Pierwotnie funkcjonował jako sekcja plastyków, działająca w Spółdzielczym Domu Kultury "Tęcza" Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "OSKARD". Spotkanie założycielskie odbyło się 16 września 2000 roku. Obecni byli na nim między innymi: Andrzej Gawłowski, Piotr Brzozowski, Jan Piątek, Zbigniew Marszałek, Paweł Sawicki. W 2006 roku klub przeniósł swoją działalność do Klubu Osiedlowego "Orion" TSM "OSKARD", gdzie do 2015 roku pozostawał pod artystyczną opieką Haliny Stanickiej. Od 2016 roku opiekę nad klubem przejęła Aneta Mlaś, a oficjalna nazwa klubu została zmieniona na Klub Twórców Sztuki "Paleta".

Klub zrzesza miłośników szeroko pojętej sztuki, dla których malarstwo i rysunek jest życiową pasją i sposobem na twórcze spędzanie czasu wolnego. Członkowie klubu pracują w różnych technikach, głównie malarstwo olejne, akrylowe i akwarela. W ciągu ponad 20 lat swojej działalności "Paleta" zorganizowała wiele plenerów malarskich (m in. w Pszczynie, Węgierskiej Górce, Ogrodzieńcu, Ustroniu, Zawoi), warsztatów plastycznych oraz wystaw zbiorowych. Członkowie klubu mają na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych i przeglądach sztuki organizowanych na terenie całego kraju. Twórczość poszczególnych członków "Palety" była prezentowana na wielu wystawach nie tylko na terenie Śląska, ale również w innych miastach Polski (Warszawa, Wałbrzych, Łodź). Klub na przestrzeni ostatnich lat brał udział w akcjach charytatywnych, festynach, imprezach miejskich, gdzie prezentował swój dorobek artystyczny. Spotkania "Palety" odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, obecnie w Klubie Osiedlowym "Uszatek" TSM "OSKARD".