address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
---

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
---

shop_icon
10

W holu MDK możecie Państwo podziwiać zdjęcia prezentujące uroki Portugalii, przygotowane przez stowarzyszenie miłośników tego kraju "My Lisbon Story". Wystawa będzie dostępna do 6 października.

Stowarzyszenie Miłośników Portugalii "My Lisbon Story" powstało w Katowicach w grudniu 2017 roku, ale obecnie skupia członków z całej Polski. Założeniem działalności Stowarzyszenia jest propagowanie w Polsce szeroko pojętej kultury portugalskiej – muzyki, literatury, sztuki czy turystyki.

Jednym z głównych projektów Stowarzyszenia jest koncert Fado w Katowicach, którego do tej pory zorganizowano cztery edycje – ostatnia miała miejsce w maju tego roku w Filharmonii Śląskiej. Na koncerty zapraszani są cenieni artyści z Portugalii, najczęściej tacy, którzy jeszcze nie występowali na Śląsku. Innym ważnym projektem jest organizacja Jesiennych spotkań z literaturą portugalską i o Portugalii, na które zapraszani są autorzy, tłumacze czy publicyści związani z literaturą portugalską. Trzecia edycja odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, a jego myślą przewodnią były setne urodziny José Saramago.

Do najważniejszych projektów Stowarzyszenia należy zaliczyć również wydawanie książek. Do tej pory opublikowano trzy tytuły w serii Wielcy Portugalczycy, poświęcone życiom najważniejszych postaci portugalskiej kultury – nobliście José Saramago, pieśniarce fado Amálii Rodrigues i poecie Fernando Pessoi. W planach wydawniczych są kolejne tytuły z tej serii oraz inne tytuły literatury portugalskiej.

Stowarzyszenie organizuje również warsztaty w szkołach, spotkania podróżnicze i wystawy fotografii, a jego działalność można śledzić na stronie www.mylisbonstory.pl oraz w portalach społecznościowych.