address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
---

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
---

shop_icon
10

Do 24 listopada w Galerii MDK prezentowana jest wystawa obrazów zmarłej w sierpniu tego roku mikołowskiej artystki Wandy Wolnej, zatytułowana "Vita brevis, ars longa". Jej wernisaż odbył sie 12 października. Wanda Wolna przez wiele lat była członkinią działającej w MDK grupy twórców "Barwą Skojarzeni".

Wanda Wolna (1949-2023) to mikołowianka, która swoją przygodę z malarstwem zaczęła na dobre w 2008 roku (choć na wystawie znajdziemy także jej starsze dzieła, w tym pierwszy obraz jaki namalowała pod okiem instruktora w 1979 roku). Była członkinią grup twórczych "Barwą Skojarzeni" w MDK w Mikołowie oraz "POCOIDLAKOGO" w MDK "Południe" w Katowicach. Tworzyła zarówno obrazy olejne, jak i akwarele, zwykle opierając się na własnych materiałach fotograficznych i czasem wspomagając Internetem.

Malarstwo przez dziesiątki lat, aż do końca życia, było jej ogromną pasją. Brała udział w licznych plenerach krajowych i zagranicznych, spotykając się i wymieniając doświadczenia z innymi artystami. Stale doskonaliła swój warsztat i ciągle podejmowała nowe wyzwania. "Przekazywanie odczuć, spostrzeżeń, piękna krajobrazu i wszystkiego, co nas otacza, w sposób odmienny od tradycyjnego zawsze mnie fascynowało" – pisała o sobie. Nadzwyczajna wrażliwość pozwalała jej tworzyć niezwykłe obrazy, przez które przebija jej osobowość, miłość do świata i ludzi. Chciała, by jej prace kojarzyły się z ciepłem i spokojem, by spoglądający na nie choć na chwilę o niej pomyślał.

Jej prace były wysoko oceniane i nagradzane przez jury konkursów plastycznych, wystawiane na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach, znajdują się także w prywatnych kolekcjach.