Galeria 33 wzięła swoją nazwę od numeru sali, w której się mieści i ma stanowić uzupełnienie Galerii MDK. Powstała z myślą o młodych twórcach, którzy dopiero zaczynają swoją karierę artystyczną i nie mają w swoim dorobku wielu wystaw i dokonań twórczych. W Galeria 33 prezentujemy również ciekawe ekspozycje fotograficzne. Ponieważ sala służy także do wielu zajęć i spotkań prezentowane w niej prace mają szansę na niezwykle liczną publiczność.
Galeria czynna jest w godzinach otwarcia MDK. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
PLANOWANA EKSPOZYCJA:
Od 17 stycznia do końca lutego zapraszamy na wystawę prac powstałych w ramach dwóch Plenerów Integracyjnych. Wernisaż wystawy odbył się 16 stycznia. XI Plener Integracyjny odbył się w Skidzyniu, a XII - w Wiśle. Wzięli w nich udział artyści ze wszystkich grup malarskich na Śląsku oraz twórcy indywidualni. Celem plenerów integracyjnych jest wymiana doświadczeń członków różnych twórczych grup malarskich.
Na wystawie znajdują się prace następujących artystów: Marek Augustyniak, Edward Czech, Andrzej Ryszard Czerwiński, Władysława Gawłowska, Bogdan Grzywa, Józef Hetman, Marek Jendrysek, Danuta Karmańska, Hanna Knapczyk, Kornelia Krzesińska, Małgorzata Kucia, Bogusława Kuklińska, Andrzej Piotr Lubowiecki, Irena Magarewicz, Bożena Natanek, Agnieszka Nikcze-Kamińska, Danuta Nowacka, Jan Nowak, Małgorzata Nowak, Sybilla Nowak, Piotr Parada, Sabina Pasoń, Stanisław Pilarczyk, Bożena Polaczek, Urszula Poliświt, Anna Przybylska, Barbara Różanowicz, Gizela Sekuła, Jacek Siersiecki, Halina Stanicka, Michał Wiejak, Kazimiera Wiśniewska, Bożena Wrońska i Mirosława Zientara.
PLANOWANA EKSPOZYCJA:
W dniach 15 marca - 16 kwietnia zapraszamy do Galerii 33 na wystawę malarstwa Izabeli Kruglej (NorjurkoArt) zatytułowaną "Ślad, który stawiam każdego dnia". Wernisaż wystawy odbędzie się 14 marca o godz. 18.00.
Izabela Kruglej z domu Gleb urodziła się w Parczewie, ale obecnie mieszka w Katowicach. Swoją - jak sama to określa - "zabawę malarską" rozpoczęła w 2018 roku.
O sobie i swojej drodze twórczej mówi: "Jestem osobą, która późno zaczęła swoją zabawę malarską, ale nie za późno, aby to robić i czerpać z tego cudowną radość. Moje obrazy powstają poprzez przekaz intuicyjny dobierania kolorów farb, symboli i różnych kształtów. Stworzyłam trzy różne kolekcje, z których każda jest inna, a jednocześnie tworzą one jedną całość w przepływie energii. Nie oceniam tego, co przychodzi jako inspiracja, ani nie oczekuję niczego. Przyjmuję to, co powstaje tu i teraz. Jest we mnie ufność przyjmowania tego, co się pojawia bez oceny. Pewnego dnia zadałam sobie pytanie, skąd biorą się we mnie te wszystkie nieoczywiste kształty i symbole? Gdzie one we mnie się znajdują? I gdy szukałam odpowiedzi na to pytanie na mojej drodze pojawił się francuski pedagog urodzony w Niemczech Arno Stern, badacz dziecięcej, spontanicznej zabawy malarskiej. W 2022 roku ukończyłam prowadzony przez niego kurs uprawniający mnie do prowadzenia w Polsce pracowni Malort według kryteriów Arno Stern. Ten kurs nie uczył mnie jak malować, bo każdy z nas jest indywidualnością, ale nauczył mnie jak jeszcze bardziej niż do tej pory być wolnym i otwartym na to, co wypływa podczas malowania z naszej informacji komórkowej i jak akceptować to w całości, bo to jest nośnik naszej energii. To wszystko pozwoliło mi zrozumieć, jak to jest z tym moim malowaniem. Wszystko, co spotykamy na naszej drodze, jest po to, aby aktywować potencjał zawarty w naszej strukturze komórkowej. Poprzez malowanie uwalniam swoją kreację, potencjał, wolność i to mnie uzdrawia od środka. Moja sztuka jest mną, a ja jestem nią w zgodzie i harmonii".
Prace autorki były prezentowane podczas wystaw plenerowych i grupowych w domach kultury i zdobiły witryny kwiaciarni. Niektóre obrazy cieszą oczy właścicieli w różnych miastach nie tylko Polski, ale także Maroko - kraju, który kochała odkąd pamięta i który jest również jej inspiracją do tworzenia.