Galeria 33 wzięła swoją nazwę od numeru sali, w której się mieści i ma stanowić uzupełnienie Galerii MDK. Powstała z myślą o młodych twórcach, którzy dopiero zaczynają swoją karierę artystyczną i nie mają w swoim dorobku wielu wystaw i dokonań twórczych. W Galeria 33 prezentujemy również ciekawe ekspozycje fotograficzne. Ponieważ sala służy także do wielu zajęć i spotkań prezentowane w niej prace mają szansę na niezwykle liczną publiczność.
Galeria czynna jest w godzinach otwarcia MDK. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
OBECNA EKSPOZYCJA:
W dniach 9 września - 10 października zapraszamy do Galerii 33 na wystawę Floriana Kohuta "Strachy polne i pejzaż - wiatrem malowane". 8 października o godz. 18.00 zapraszamy na finisaż wystawy.
Wystawa jest częścią projektu "Tradycja żywa. 50-lecie Zespołu Regionalnego Mikołowianki" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024".
Mikołowianki osnuły swój jubileusz wokół polnych strachów i twórczości Floriana Kohuta. W ramach projektu m.in. odwiedzą 27 sierpnia galerię artysty w Rudzicy, we wrześniu spotkają się z przedszkolakami i będą uczyć ich tworzenia strachów polnych, a 8 października zaproszą wszystkich na "Wielką Paradę Stracha Polnego" z udziałem dzieci z mikołowskich przedszkoli.
Florian Kohut urodził się w 1952 r. w Rudzicy k. Bielska-Białej. Jest członkiem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Uprawia zawodowo malarstwo plenerowe technikami: olej, akwarela, pastel, akryl. Głównym tematem od 1970 roku są strachy polne. W 1991 roku założył swoją galerię autorską "Pod Strachem Polnym" w Rudzicy. Jest twórcą "Dnia Stracha Polnego" oraz uczestnikiem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów malarskich. Ma na swoim koncie liczne indywidualne wystawy krajowe i zagraniczne m. in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Cyprze i USA.
Jest laureatem m.in. odznaki Zasłużony Działacz Kultury oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Ogólnopolskiej Nagrody im. Władysława Orkana, nagrody "Robinson 2021", Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
PLANOWANA EKSPOZYCJA:
17 października o godz. 18.00 w Galerii 33 odbędzie się wernisaż wystawy prac Ewy Błaszczyk. Wystawa będzie dostępna do 15 listopada.
Ewy Błaszczyk urodziła się i mieszka w Chorzowie. Swoją przygodę ze sztuką zaczęła w 2017 roku, kiedy to zawitała w progi pracowni malarstwa i rysunku w Starochorzowskim Domu Kultury, prowadzonej przez Igę Słupską. Jej ulubionymi technikami są akwarela i pastel suchy, próbuje również innych technik, jednak najciekawsze efekty otrzymuje w grafice warsztatowej, którą zaczęła poznawać przez linoryt. Krok po kroku zapoznaje się i doskonali technikę suchej igły, w wyniku czego powstają ciekawe prace, które zdobyły nagrody i wyróżnienia w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.
Swój warsztat graficzny doskonali podczas zajęć na Kursach Artystycznych w Katowicach pod okiem dra Jakuba Zdejszego i Moniki Panek. Uczęszcza również na zajęcia w grupie prowadzonej przez Reginę Banik w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Jej prace można było oglądać na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w naszym regionie. Biorą również udział w wielu aukcjach charytatywnych na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los.
"Ewa Błaszczyk, w ramach swojej twórczości, korzysta z różnorodnych technik artystycznych, takich jak malarstwo, rysunek oraz grafika. W ostatnim okresie skupia się głównie na rozwijaniu swoich umiejętności w dziedzinie grafiki warsztatowej. W swoich pracach graficznych oddaje zainteresowanie otaczającym ją światem. Posługuje się zarówno techniką druku wklęsłego, jak i druku wypukłego. Przeobraża bogactwo barwnej rzeczywistości w monochromatyczną materię klasycznej grafiki. Warto podkreślić, że w jej dziełach wyróżnia się realizm ukazanych scen, które autorka z ogromną precyzją rysuje na powierzchni matrycy graficznej. Za pomocą skomplikowanych zestawień linii tworzy obrazy, gdzie plamy o wyraźnym kontraście do koloru papieru graficznego nabierają kształtu. W przypadku najnowszych prac, stworzonych w technice suchej igły, artystka celowo komponuje za pomocą plam, tworząc dwuwymiarowy obraz, w którym obserwator po chwili dostrzega centralnie umiejscowione wizerunki rzeźb, będących główną inspiracją ostatniego cyklu grafik. Dorobek graficzny Ewy Błaszczyk został zauważony i doceniony nagrodami zdobytymi na Międzynarodowym Biennale Małych Form Graficznych w Ostrowie Wielkopolskim, w Jaworznie, Świętochłowicach i Nowym Targu" - pisze o artystce dr Jakub Zdejszy.