address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
8:00 - 20:00

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
8:00 - 20:00

shop_icon
10

Galeria Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku. Na ten cel postanowiono wykorzystać dwie sale klubowe. Obecny wygląd galeria zawdzięcza gruntownej modernizacji, dokonanej w roku 1999. Galeria jest ważnym centrum kulturalnym w Mikołowie. Tu pokazywali swój dorobek twórczy najważniejsi artyści regionu i całej Polski. Niewątpliwie znaczącym wydarzeniem kulturalnym związanym z mikołowską galerią była odbywająca się co roku poplenerowa wystawa "Impresje Mikołowskie". Na wystawach tych goszczą prace twórców o bardzo różnych osobowościach i orientacjach artystycznych.

Oprócz comiesięcznych wystaw, w galerii odbywają się spotkania autorskie oraz wieczory poetyckie. Istotnym wydarzeniem organizowanym co dwa lata w naszej galerii jest Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej, który ma na celu pokazanie prac artystów-amatorów.

Nasza galeria prezentuje się w ten sposób (z wystawą Macieja Paździora) - www.pajorama.eu/Pazdzior/wystawa.html

Galeria czynna jest w godzinach otwarcia MDK. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

OBECNA EKSPOZYCJA:

Od 3 czerwca do 16 września w Galerii MDK można podziwiać wystawę akwareli Krystyny Nowak zatytułowaną "Pantha Rhei - Wszystko płynie".

"Hasło Panta rhei, przypisywane greckiemu filozofowi Heraklitowi z Efezu, w pełni oddaje nieustanne przemiany, którym podlega nasz cały świat, nasze życie, ale też sztuka i media, którymi malujemy, a przede wszystkim farba wodna, jaką jest akwarela. Malując akwarelą trzeba się poddać jej sile i "płynąć" zgodnie z jej wolą, wtedy też powstają najlepsze obrazy, których nigdy nie uda się powtórzyć, każdy kolejny będzie inny" - pisze o swojej pracy autorka.

O sobie mówi, że malowanie akwarelą to ogromna pasja i radość, którą cieszy się - z dłuższymi przerwami - od prawie 12 lat: "W odkryciu tajemnic techniki malowania akwarelą, główną rolę odegrały warsztaty artystyczne w Austrii. Spotkałam tam wielu znakomitych austriackich i niemieckich akwarelistów, którzy pomogli mi zrobić pierwsze i kolejne kroki na niekończącej się drodze nauki malowania tym trudnym medium, jakim jest akwarela. Nieprzerwanie doskonalę swoje umiejętności poprzez udział w kolejnych kursach u znanych polskich i zagranicznych artystów, ostatnio również online. Należę do kilku grup twórców w Polsce i w Austrii, dzięki czemu mam okazję do stałej wymiany doświadczeń z innymi pasjonatami malarstwa. Oprócz wystaw indywidualnych, moje pracy były prezentowane na bardzo wielu wystawach zbiorowych. Regularnie biorę udział w plenerach malarskich w kraju i za granicą oraz w konkursach i przeglądach sztuki, zarówno lokalnych, jak też ogólnopolskich. Moje obrazy były wielokrotnie wyróżniane oraz nagradzane, co mnie bardzo cieszy i daje motywację do dalszej pracy. Dalej zgłębiam tę trudną technikę, szukając nowych, często eksperymentalnych dróg przekładania emocji na papier, znajdując przy tym wiele radości. Mam ogromną nadzieję, że część tej pozytywnej energii widać w moich obrazach. Absolutnie zgadzam się z Pablo Picassem, który powiedział, że „Sztuka zmywa z duszy kurz codzienności”,sama doświadczając tego uczucia za każdym razem, kiedy maluję".

Jej obrazy były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. Pierwsza indywidualna wystawa artystki miała miejsce w Galerii 33 w roku 2011, tym bardziej cieszymy się, że jej prace wracają po latach do MDK w Mikołowie.