Galeria Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku. Na ten cel postanowiono wykorzystać dwie sale klubowe. Obecny wygląd galeria zawdzięcza gruntownej modernizacji, dokonanej w roku 1999. Galeria jest ważnym centrum kulturalnym w Mikołowie. Tu pokazywali swój dorobek twórczy najważniejsi artyści regionu i całej Polski. Niewątpliwie znaczącym wydarzeniem kulturalnym związanym z mikołowską galerią była odbywająca się co roku poplenerowa wystawa "Impresje Mikołowskie". Na wystawach tych goszczą prace twórców o bardzo różnych osobowościach i orientacjach artystycznych.
Oprócz comiesięcznych wystaw, w galerii odbywają się spotkania autorskie oraz wieczory poetyckie. Istotnym wydarzeniem organizowanym co dwa lata w naszej galerii jest Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej, który ma na celu pokazanie prac artystów-amatorów.
Nasza galeria prezentuje się w ten sposób (z wystawą Macieja Paździora) - www.pajorama.eu/Pazdzior/wystawa.html
Galeria czynna jest w godzinach otwarcia MDK. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
OBECNA EKSPOZYCJA:
W dniach 12 lutego - 28 marca zapraszamy do Galerii MDK na wystawę Grupy Impast z MDK "Ligota" w Katowicach, której instruktorem prowadzącym jest Maciej Paździor. Wernisaż wystawy odbył się 11 lutego.
Na wystawie znalazły się prace następujących twórców: Larysa Czagan, Katarzyna Haska, Luzia Hutyra, Anna Jurkowska, Beata Kasprzyk, Robert Koehler, Barbara Krywult, Krzysztof Kuś, Alina Marut, Alicja Mecner, Janina Matysiewicz, Maciej Paździor, Elżbieta Piotrowska, Urszula Pudełko, Barbara Różanowicz, Aleksander Skupin, Piotr Skwara, Elżbieta Wiejacka, Dorota Zmysłowska.
Grupa Artystyczna "IMPAST" powstała w 2019 roku. Zrzesza wielu wspaniałych twórców, którzy swoją indywidualnością wzbogacają całokształt grupy.
Na swoich zajęciach pod okiem Macieja Paździora doskonalą standardowe techniki – malarstwo olejne, akrylowe, akwarelowe, gwasz oraz rysunek sztalugowy ołówkiem, węglem, piórkiem, rysunek lawowany. Oprócz tego realizują konceptualizm wzajemnej kreatywności, tworząc wspólnie obrazy wielkoformatowe, co pozwala na odnajdywanie wspólnego języka, wartości i koncepcji poprzez sztukę. Tworzą przy muzyce i do muzyki, rozwijając różne zmysły wzbogacające kreatywność. Organizują plenery stacjonarne i wyjazdowe oraz pokazy prac, wystawy, ekspozycje i happeningi.
Artyści z grupy są laureatami licznych konkursów ogólnopolskich. Biorą udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Grupa zaprasza do wstępowania w swoje szeregi: "Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek i umiejętności do wspólnego odkrywania twórczego świata form i barw. Do nadawania kształtu swojej wyobraźni".
PLANOWANA EKSPOZYCJA:
W dniach 4-30 kwietnia zapraszamy do Galerii MDK na wystawę "Pionek w podziale - malarstwo i ilustracja" Doroty Kiermasz. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 kwietnia o godz. 18.00.
PIONEK W PODZIALE, malarstwo i ilustracja
Wystawa ta jest refleksją nad relacjami międzyludzkimi, rywalizacją, samoświadomością i miejscem jednostki w strukturach społecznych. Poprzez malarstwo i ilustrację ukazuje zarówno napięcie wynikające z reguł i systemów, jak i przestrzeń na ekspresję oraz akceptację własnych słabości.
PIONEK W PODZIALE
W centrum wystawy znajduje się cykl malarski "Pionek w podziale", który eksploruje relacje międzyludzkie przez pryzmat struktury gry. Pionek - najmniejsza i pozornie najsłabsza figura - staje się symbolem jednostki uwikłanej w system reguł i podziałów. Geometryczne kompozycje obrazów, oparte na podziale kwadratu, odzwierciedlają zależności między ludźmi, ukazując, jak ścieżki naszych działań wpływają na innych. W tych pracach czerń, choć czasem niewidoczna, jest fundamentem budowy koloru - podobnie jak ukryte mechanizmy kształtujące naszą rzeczywistość. Wystawa skłania do refleksji nad tym, czy jesteśmy graczami, czy jedynie pionkami podporządkowanymi regułom - społecznym, kulturowym czy nawet biologicznym.
ILUSTRACJA JAKO ZAPIS DOŚWIADCZENIA
Druga część wystawy prezentuje dwa cykle ilustratorskie będące wizualnymi opowieściami o ludzkiej naturze. "KULTURA fizyczna, SZTUKA walki" to zapis fascynacji sportami walki - przede wszystkim Brazylijskim Jiu Jitsu - oraz refleksja nad dyscypliną, poświęceniem i emocjonalnym wymiarem rywalizacji. Ilustracje oddają dynamikę ruchu i wewnętrzną siłę sportowców.
Z kolei "Nieudaczniki" ukazują subtelnie ironiczne postaci - personifikacje naszych słabości, błędów i wewnętrznych konfliktów. Te niezdarne, a jednocześnie pełne uroku stworzenia przypominają, że akceptacja własnych niedoskonałości jest równie istotna, co dążenie do doskonałości. Obie serie ilustracji wprowadzają widza w świat kontrastów: siły i kruchości, dyscypliny i ekspresji, walki i samoakceptacji.
INFORMACJE O AUTORCE
Dorota Kiermasz jest artystką pochodzącą z Katowic, gdzie rozpoczęła swoją edukację na Zespole Szkół Plastycznych, specjalizując się w snycerstwie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 2006 roku, zdobywając dyplom na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Pracowni Malarstwa pod opieką prof. Ryszarda Hungera oraz Pracowni Wklęsłodruku prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Kolejny etap jej nauki to podyplomowe studia na Wydziale Informatyki i Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego w 2008 roku, gdzie specjalizowała się w grafice komputerowej i tworzeniu stron www.
Główną dziedziną artystyczną, którą się zajmuje, jest malarstwo abstrakcyjne, przez nią określane jako "abstrakcja rzeczywista", ponieważ jest połączeniem abstrakcji geometrycznej oraz teorii pionka i świata jako toczącej się gry. Nie zamyka się jednak tylko w tej formie sztuki, eksploruje także grafikę warsztatową i użytkową. Nie obca jest jej też ilustracja, najczęściej w technice tuszu i akwareli, oraz grafiki komputerowej. Porusza wiele tematów w tym sportów walki, głownie brazylijskiego Jiu Jitsu w którym jest posiadaczką czarnego pasa. Stworzyła też stwory, za pomocą których opowiada o pracy nad samym sobą, swoimi niedoskonałościami i akceptacją samego siebie, nazwała je żartobliwie Nieudacznikami, a proces oswajaniem Nieudacznika. Jej prace prezentowane były / są na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, ukazując różnorodność jej ekspresji artystycznej, są również w kolekcjach prywatnych i kilku muzeach.
Przez dekadę pełniła rolę kuratora artystycznego w Grand Galerii 7.15 w Hotelu Grand w Łodzi, gdzie promowała osiągnięcia współczesnych artystów w dziedzinie sztuk wizualnych, organizując wystawy, prelekcje, spotkania autorskie. Dorota Kiermasz aktywnie współpracowała ze Stowarzyszeniem Miłośników off Kultury Smok, pełniąc funkcję skarbnika oraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi. W ramach tej współpracy uczestniczyła w organizacji Festiwalu Muzyki Filmowej, angażując się jako grafik, projektant, fotograf i scenograf. Nie tylko sztuka wizualna jest jej obszarem działania. Zawodowo zajmuje się grafiką projektową, wydawniczą, opracowując różnego typu wydawnictwa książkowe i albumowe np. takie jak albumy "Pocztówki z Miasta Łodzi", "Pocztówki znad Bzury, Pilicy i Warty", biografie "Jerzy Skrzepiński Ostatni z wielkich", "Zdzisław Szostak, dyrygent i kompozytor", katalogi do wystaw, spektakli, oraz wiele innych. Tworzy grafiki na potrzeby druku i internetu dla wielu branż.
Jej pasja do sztuki znalazła również odzwierciedlenie w obszarze edukacji. Prowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci już podczas studiów na ASP, a następnie nawiązała współpracę z Chorągwią Łódzką jak instruktor zajęć plastycznych dla młodzieży. Obecnie jako doświadczona artystka, prowadzi kreatywne warsztaty dla różnych grup wiekowych, w tym dla dorosłych między innym w ramach współpracy z Mikołowskim Stowarzyszeniem Batut. Jej zajęcia opierają się na koncepcji malarstwa intuicyjnego, umożliwiając każdemu uczestnikowi stworzenie kompletnego dzieła o walorach dekoracyjnych. Prace, które powstają podczas takich warsztatów, często mają charakter abstrakcyjny, mający na celu odzwierciedlać nieuświadomione stany duszy, a nie widzialną rzeczywistość. Co istotne, warsztaty Doroty Kiermasz nie tylko korzystają z tradycyjnych materiałów artystycznych, ale także eksperymentują z niekonwencjonalnymi zastosowaniami przedmiotów, nadając im drugie życie lub wykorzystując je w nieoczywisty sposób, ale zgodny z zasadą zero waste.
Jako dokumentację swoich działań nie tylko artystycznych Dorota Kiermasz prowadzi swoje social media, gdzie dzieli się swoimi przemyśleniami i relacjami formie filmowej, zdjęciowej i pisemnej ze swojej działalności.
Wybrane wystawy zbiorowe:
2001 - Wystawa poplenerowa "Wzdów 2001" ASP, Łódź
2003 - Wystawa poplenerowa "Harenda 2003" ASP, Łódź
2004 - Konkurs in. Władysława Strzemińskiego, ASP, Łódź
2005 - XI Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu, Ostrów Wielkopolski / "Sacrum w Sztuce", Muzeum Miasta, Wadowice / I Konkurs na Małą Formę Graficzną, Galeria Amcor Rentsch, Łódź
2006 - "Sacrum w Sztuce", Muzeum Miasta, Wadowice
2007 - Rocznik 2006, Muzeum Włókiennictwa, Łódź / "Sacrum w Sztuce", Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria "U Jaksy", Miechów / XII Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu, Ostrów Wielkopolski / VII Biennale Małych Form Malarskich, Toruń / "Po prostu" Galeria Promocji Młodych, Bałucki Ośrodek Kultury "Rondo", Łódź / Quadro Art, I Międzynarodowe Biennale Obrazu, Łódź
2008 - "Pastelowe miasto", Muzeum w Bielsku-Białej / "Sacrum w Sztuce," Miejski Dom Kultury, Wadowice
2009 - Pocztówki z miasta Łodzi, wystawa fotografii, Galeria 87, Łódź
2010 - "Znajomi – malarstwo", Grand Bar 13, Łódź / "Grafika Studentów Pracowni Technik Wklęsłodrukowych z lat 2003-2010", Galeria KOBRO, ASP, Łódź
2011 - "Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta", Muzeum w Bielsku-Białej
2012 - "Pocztówki z miasta Łodzi", wystawa fotografii, XV Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video, Łódź
2013 - "Znajomi 3 – malarstwo", Galeria 7.15, Hotel Grand, Łódź
2014 - X Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Exlibris, miejska Biblioteka Publiczna, Gliwice / Elanie ze zbiorów Rodziny Majdas, Galeria 87 – galeria Urzędu Miasta Łodzi / III Triennale Malarstwa o tematyce zwierzęcej. Chorzowskie Centrum Kultury
2016 - Trzydziestolatkowie, Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych galeria "U Jaksy", Miechów / Trzydziestolatkowie 2, Galeria Hotelu Grand, Łódź
2017 - "Trzydziestolatkowie", Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych, Olkusz / "Piotrkowska Fine Art", wystawa poplenerowa, Galeria ZPAP "Na Pietrze", Łódź / "Nowa Sztuka" Galeria Bohema Nowa Sztuka, Warszawa
2018 - "Piotrkowska Fine Art", Grand Galeria 7.15, Łódź / "Kontrasty w malarstwie - Śląsk wczoraj i dziś", Muzeum Miasta Mikołowa
2018/19 - VII Międzynarodowy Przegląd Sztuki Alternatywy 33, Galeria 33, Ostrów Wielkopolski
2020 - ŚWIAT KOBIET / WOMEN'S WORLD, Centrum Promocji Kultury, Warszawa
2021 - ŚWIAT KOBIET / WOMEN'S WORLD, Galeria 33, Ostrów Wielkopolski / X Międzynarodowy Przegląd Sztuki Alternatywy 33, Galeria 33, Ostrów Wielkopolski
2022 - ŚWIAT KOBIET / WOMEN'S WORLD, Galeria Domu Artysty Plastyka 3, Warszawa / Międzynarodowy Przegląd Sztuki - Pałac Struga 2022, Struga
2023 - Wystawa poplenerowa, Industraiada 2023, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych / Wystawa sztuki najnowszej, Galeria Sztuki Współczesnej - Station of Art Gallery, Warszawa
Wybrane wystawy indywidualne:
2000 - Galeria - Piwnica Unduraga, malarstwo+rysunek, Katowice
2003 - Klubo - Galeria Fraktal, malarstwo+grafika, Mikołów
2004 - Galeria Miejskiego Domu Kultury "Widok", malarstwo+grafika, Łódź
2006 - ASP, Galeria Biała Ściana, malarstwo+grafika, Łódź / Galeria Rynek Sztuki, malarstwo+grafika, Łódź / Poleski Ośrodek Sztuki, malarstwo+grafika, Łódź
2007 - Biblioteka Śląska, Katowice / Dom Kultury Ligota, Katowice
2009 - Galeria 87, Łódź / Galeria Promocji Młodych, Bałucki Ośrodek Kultury "Rondo", Łódź / "Zainspirowała mnie muzyka Fryderyka Chopina", Filharmonia Łódzka
2010 - "Kompozycja w czerni i kolorze", Stacja Nowa Gdynia, Zgierz / "Kompozycja w czerni i kolorze", Miejski Dom Kultury, Mikołów
2011 - "Zatrzymane w Kadrze", Muzeum Kinematografii, Łódź / "Kompozycja w czerni i kolorze", Miejski ośrodek Kultury, Głowno
2013 - "Podział do - od kwadratu", Muzeum Kinematografii, Łódź
2014 - "Podział do-od Kwadratu", Galeria 7.15, Łódź "Galeria Pod Łukami", Miejski Dom Kultury, Katowice Malarstwo, Miejski Dom Kultury, Wadowice
2018 - "Kontrasty w malarstwie", Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie
2022 - "Pionek w Podziale", Stara Drukarnia, Łódź
PLANOWANA EKSPOZYCJA:
9 maja o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa "Ostatnie pytania" autorstwa Andrzeja Gruszki. Wystawa w Galerii MDK dostępna będzie do 4 czerwca.
Andrzej Gruszka urodził się w Katowicach w 1959 roku. Ukończył studia teologiczne. Od kilkudziesięciu lat pisze wiersze. W swoim dorobku ma wydanych dziesięć tomików indywidualnych oraz kilka zbiorowych. Polemizuje prozą w "Listach do Archanioła Gabrysia" o fascynacji malarstwem, opowieściami o podróżach po muzeach, muzyką klasyczną, jazzową, rockową. A także sztuką postrzeganą obrazowo jako formą wypowiedzi, ale przede wszystkim o swojej codzienności. Od 2008 roku zajmuje się amatorsko malarstwem. Jest autorem ponad tysiąca prac malowanych pastelami, akwarelami, farbami akrylowymi i olejnymi. Jego obrazy można było zobaczyć na wernisażach i wystawach w Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej, Łaziskach Górnych, Gorzycach, Rybniku, sympozjum naukowym w Piekarach Śląskich, Siedlcach, Lublinie, Bydgoszczy czy w Galerii Bezdomnej na festiwalu filmowy Solanin w Nowej Soli. Uczestniczy aktywnie w konfrontacjach, spotkaniach autorskich związanych z poezją i malarstwem. W 2015 roku otrzymał Grand-Prix przyznane na Art Passion Festival II Międzynarodowym Zagłębiowskim Festiwalu Sztuki za obraz "Miłość". Prace jego zakwalifikowały się do TOP 10 INTERNET na 42 Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2015". W 2016 roku został Człowiekiem Roku tuJastrzębie.pl w kategorii "Kultura". 2017 roku zdobył specjalne wyróżnienie za zestaw prac "Moja święta", "Nocny autoportret", "Oczekiwanie" ufundowane przez Muzeum Śląskie w Katowicach, a w 2018 roku trzecią nagrodę za pracę "Rozmodlenie" w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla w Szopienicach. W 2019 roku w tymże konkursie zdobył trzecią nagrodę za obraz "Koledzy". Rok 2019 zaowocował zakupieniem przez Muzeum Śląskie siedmiu dzieł artysty, a z początkiem roku 2020 udziałem trzech jego prac w wystawie zbiorowej z okazji stulecia urodzin Aleksandra Jackowskiego organizowanego przez Muzeum Śląskie pod nazwą "Sztuka zwana naiwną i co dalej. Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego". W roku 2021 Muzeum Śląskie nabyło jego kolejne dwadzieścia dwie prace. W roku 2022 Muzeum Śląskie zorganizowało wystawę indywidualną "Listy do Gabrysia." Tworząc tym samym klamrę spinającą malarsko-prozatorską część artystycznej działalności Andrzeja Gruszki. Andrzej Gruszka corocznie uczestniczy w konkursach malarskich, spotkaniach oraz wystawach.
To co robi – jak sam mówi – to jego największe pasje życia.