address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
8.00 - 20.00

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
8.00 - 20.00

shop_icon
10

Galeria Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku. Na ten cel postanowiono wykorzystać dwie sale klubowe. Obecny wygląd galeria zawdzięcza gruntownej modernizacji, dokonanej w roku 1999. Galeria jest ważnym centrum kulturalnym w Mikołowie. Tu pokazywali swój dorobek twórczy najważniejsi artyści regionu i całej Polski. Niewątpliwie znaczącym wydarzeniem kulturalnym związanym z mikołowską galerią była odbywająca się co roku poplenerowa wystawa "Impresje Mikołowskie". Na wystawach tych goszczą prace twórców o bardzo różnych osobowościach i orientacjach artystycznych.

Oprócz comiesięcznych wystaw, w galerii odbywają się spotkania autorskie oraz wieczory poetyckie. Istotnym wydarzeniem organizowanym co dwa lata w naszej galerii jest Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej, który ma na celu pokazanie prac artystów-amatorów.

Nasza galeria prezentuje się w ten sposób (z wystawą Macieja Paździora) - www.pajorama.eu/Pazdzior/wystawa.html

Galeria czynna jest w godzinach otwarcia MDK. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

OBECNA EKSPOZYCJA:

Od 14 grudnia do 26 stycznia zapraszamy do Galerii MDK na wystawę "Przenikanie" Agnieszki Gui.

Od zawsze anioły towarzyszyły jej w życiu w formach obrazów, rzeźb, biżuterii i przez kilka lat zgromadziła osobistą kolekcję skrzydlatych istot. Czuła potrzebę dzielenia się nimi z ludźmi więc sama zaczęła je tworzyć. Dzieła powstają prosto z serca, duszy i jest twórcą Aniołów, które sama nazywa Skrzydlatymi.

Zmiana krajobrazów, obcowanie z innymi ludźmi, odczuwanie ich nastrojów oraz wsłuchiwanie się w przeżycia, potrzeby, emocje stanowią inspirację dla jej twórczości. Tworzy rzeźby aniołów techniką utwardzania tkanin, opierając się gównie na upcyclingu.
Najnowsze prace są tworzone z produktów, które daje nam natura. Tak więc anielskie kobiety przypominają kwiaty lub drzewa. Jest w nich połączenie drewna, kory i gliny.

"Twórczość jest sensem mojego życia, która zapewnia harmonię i spełnienie. Dzięki nadawaniu ciała moim aniołom wiem, że napełniają mnie spokojem i niespożytą radością do życia. W ich postaciach, a zwłaszcza w skrzydłach, zamykam większość emocji, które odczuwam. Mówią, że anioł to istota bez ciała. Są dobre, ciepłe i bliskie człowiekowi od samego początku. Są swoistymi opiekunami i przyjaciółmi. Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, a niektórzy doświadczają jego obecności w życiu codziennym. Aby anioł był bliżej człowieka, trzeba nadać mu ciało, utożsamić z nowym domem i podopiecznym. Tworzę anioły, bo wierzę w ich moc. Wierzę, iż są zawsze wtedy kiedy ich potrzebujemy. Jako ludzie przechodzimy swoisty renesans wiary w nie. Być może pośpiech w życiu i brak czasu powoduje, że zapominamy nie tylko o innych, ale głównie o sobie. Przystajemy i odszukujemy swojego anioła, który wskazuje nam drogę i pomaga dostrzec rzeczy, które były ukryte dla naszych oczu i serca. Poprzez swoje prace chcę, by ludzie zatrzymali się czasami. Nabrali refleksji i zaczęli mówić o tym, co dobrego w życiu ich spotyka. Nadrzędną część mojej twórczości stanowią kobiety anioły. Wierzę w siłę kobiet, dlatego to kobieta jest aniołem, a większość uskrzydlonych przeze mnie postaci jest delikatna, eteryczna, zamyślona. Poprzez kolory chcę oddać ich moc, siłę i przesłanie jakie niosą" – mówi o sobie autorka.